Jsme zde Po/St 8 - 16 h a Út/Čt 8 - 11 h

Hláska - Radniční věž 


Základní informace

Adresa:  Horní náměstí 389/65, 746 01 Opava - město

Telefon:  553 756 143

E-mail:  informacni.centrum@opava-city.cz

Web:  https://tic.opava-city.cz/cs

GPS:  49°56'20.937"N, 17°54'7.307"E

VSTUP

Přístup - Nejvhodnější přístupová trasa vede ze zastávky MHD - Divadlo.

Sklon - Chodník před objektem má sklony příčný 3,4 %, podélný 0,5 %. Povrch tvoří velkoformátová, nekluzká dlažba.

Dvoukřídlé dveře - Vstupní dveře objektu tvoří dvoukřídlá historická mříž, která je uzamčená (průchod má šířku je menší než 70 cm). Zvonková signalizace (výška 115 cm, odsazení od rohu 35 cm) je umístěna vpravo u dveří. Zvonek je do recepce. Po vstupu následují jen automatické dveře.

Automatické dveře - Dvoukřídlé dveře hlavního vstupu se otevírají automaticky do stran. Šířka průjezdu je dostatečná.

Zádveří - Ze zádveří (šířka min. 250 cm, hloubka min 500 cm) vedou do interiéru další dvoukřídlé dveře, které se otevírají automatický do stran. Šířka průjezdu je dostatečná. Tyto dveře jsou uzamčené, otevření je pouze na čip nebo z recepce.

Zvonková signalizace - pouze zvonění, výška 115 cm, odsazení od nejbližšího rohu 35 cm, řádně označená.

AOM - Akustický orientační maják pro osoby se zrakovým postižením
AOM - Akustický orientační maják pro osoby se zrakovým postižením
Zvonek pro osoby na invalidním vozíku
Zvonek pro osoby na invalidním vozíku

INTERIÉR - výstup na věž

Pult - Pult recepce je ve výšce max. 110 cm. Recepci od návštěv dělí skleněná stěna.

Prostor - Manipulační prostor v interiéru je dostatečný. Průchody jsou široké min. 80 cm.

Interiér - Nepřístupný (na věž). Mapovali jsme pouze přístupy pro uživatelé invalidních vozíků na Radniční věž.

Poznámky z terénu: - Návštěvy na invalidním vozíku si mohou prohlídnout expozici pod věži, ale také expozici Na Hlásce. A abychom byli objektivní, rozhodli jsme se vytvořit sekce Radniční věž a Expozice na Hlásce, protože právě Expozice na Hlásce je dostupná. Dále zde popíšeme přístup na věž pro osoby, co mají různé potíže s pohybovým aparátem, hlavně dolních končetin. Tak mohou zjistit, zda výstup na věž zvládnou či nikoliv, nebo se na výstup mohou také připravit. Kombinace schodiště výstupu na věž je následovná. Výstup začíná po kovových schodech, celkový počet 54 schodů, výška schodů je 17 cm a hloubka (nášlapná plocha) 25 cm. Šířka schodiště 95 cm, zábradlí jednostranné, výška max. 95 cm. Schodiště má celkem 3 podesty o rozměrech 100 x 100 cm. V poslední fázi výstupu následuje dřevěné schodiště ve formě žebříku (prudší stoupání). Toto schodiště má celkem 29 schodů, výška schodu je 35 cm, hloubka (nášlapná plocha) max. 20 cm a je šířku max. 60 cm. Zde je také jednostranné zábradlí, jehož výška je pouhých 35 cm.

VÝTAH

Lokalizace - Za zádveřím.

Výtah - Spojuje patra 0 ÷ 4 patro s dojezdy na hlavních podestách. Manipulační prostory nástupních ploch před výtahem jsou dostatečné. 

Parametry výtahu - Dveře (šířka) klecové 79 cm, šachetní 79 cm, otevírání automatické. Klec šířka 88 cm, hloubka 110 cm (klec je zaoblená, kopíruje točité schodiště v interiéru). Klec není průchozí. Klec je vybavená madlem na boční stěně. Sklopné sedátko ANO, funkční ve všech polohách.

Ovládače - na nástupních plochách jsou ve výšce max. 115 cm, reliéf tlačítka ploché, ryté, Braillovo písmo/číslice ANO. Výška horního ovládače uvnitř klece je max. 120 cm, odsazení od nejbližšího rohu 40 cm, reliéf tlačítka ploché, ryté Braillovo písmo/číslice ANO.

Výtah - má akustické i fonetické hlášení dojezdu.

WC Upravené 

Samostatné WC - Volně přístupná toaleta (WC II.) se nachází ze zádveří vpravo. Vstup přes chodbu do sálu.

Upravené WC s nedostatečným vnitřním prostorem kabiny - Upravená toaleta je rozměrově nedostatečná. Dveře šířka 90 cm, otevírání mechanické směrem z kabiny, madlo na dveřích vně, výška 80 cm, piktogram na dveřích ANO. Rozměry kabiny z pohledu vstupu, šířka 140 cm, hloubka 160 cm, vypínač manuální, umístění uvnitř kabiny vpravo, výška max. 110 cm.

Přístup k WC míse - Z pohledu vstupu do kabiny zprava. Prostor pro vozík vedle WC mísy je dostatečný (80+), blokovaný mobilním prvkem. Toaleta je u WC mísy vybavená jedním madlem sklopným a jedním pevným, obě s výškou ve vodorovném stavu max. 80 cm. Výška sedu 50 cm, splachování mechanické vzadu, výška splachování max. 110 cm.

Vybavení WC - Umyvadlo, výška max. 80 cm, podjezd pod umyvadlem (20 cm) dostatečný (blokován mobilním prvkem), baterie páková, výška max. 110 cm, zrcadlo pevné, výška spodní hrany od podlahy 140 cm. Další vybavení toalety tvoří vysoušeč rukou, mýdelník, věšák a odpadkový koš.

PARKOVÁNÍ

Možnost parkování, Vyhrazené parkovací stání jsou k dispozici nedaleko.

Nejbližší VPS parkování je na Masařské ulici, cca 200 m od Radnice, viz. odkaz ZDE

Podívejte se na foto z terénu

MAPA

Datum mapovaní 07/2019 

1. Aktualizace 01/2020